Jak dbać o meble ogrodowe zimą?

Meble ogrodowe to nieodłączny element każdego miejsca na świeżym powietrzu przeznaczonego do rekreacji i odpoczynku. Nie ma nic przyjemniejszego od wspólnego obiadu rodzinnego albo spotkania towarzyskiego z przyjaciółmi na tarasie lub pod chmurką. Aby móc zorganizować takie spotkanie, niezbędne są wygodne krzesła, duży i stabilny stół oraz leżaki, w których można się odprężyć z kieliszkiem wina albo kawą w ręku. 

Meble ogrodowe mogą być wyprodukowane z różnych materiałów, jednak najlepsze są te z drewna naturalnego. Drewniane meble prezentują się bowiem niezwykle elegancko, doskonale komponują się z zielenią dominującą w każdym ogrodzie, są trwałe, wytrzymałe i przyjazne dla środowiska. Kiedy jednak kończy się lato, dni stają się coraz krótsze, a pogoda coraz bardziej kapryśna, należy odpowiednio zadbać o meble znajdujące się w ogrodzie, aby mogły nam posłużyć przez wiele lat i być ciągle w dobrym stanie.


Dlaczego należy zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę?


W okresie jesienno-zimowym nie korzystamy już z mebli ogrodowych, ponieważ pogoda nie sprzyja siedzeniu na dworze. Warunki atmosferyczne stają się wyjątkowo trudne, gdyż jest coraz zimniej i coraz wilgotniej. Wystawione na działanie niskiej temperatury, deszczu, śniegu i wilgoci meble ogrodowe mogą stracić swój piękny kolor, popękać, a drewno może stać się bardziej kruche. Pozostawione bez żadnego zabezpieczenia na zewnątrz będą wyglądały mało estetycznie, a do tego ich żywotność znacząco się skróci. 


Jak przygotować drewniane meble ogrodowe na nadejście zimy?


Meble wykonane z drewna są szczególnie wrażliwe na działanie mrozu i wilgoci, dlatego koniecznie trzeba je przed nimi zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie dla nich schowka na okres zimowy. Powinno być to miejsce stosunkowo ciepłe i suche, doskonale nadaje się do tego garaż lub piwnica. Nie wstawiajmy mebli do intensywnie ogrzewanych pomieszczeń, ponieważ wysoka temperatura w nich panująca może przyczynić się do rozsychania drewna. Jeżeli posiadamy meble zrobione z drewna egzotycznego, możemy przechowywać je na zadaszonym tarasie, w altanie lub pod wiatą. 


Po zakończeniu sezonu letniego jeszcze zanim na dobre zacznie się jesień, warto dokładnie wyczyścić powierzchnię mebli ogrodowych. Należy robić to przy pomocy specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewna. Przy okazji czyszczenia sprawdźmy, czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone i naoliwmy zawiasy. Świetnym pomysłem jest również zaimpregnowanie ich preparatami do tego przeznaczonymi. Można nanieść na nie cienką warstwę oleju, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko powstania nieładnych pęknięć, zadrapać i uszkodzeń.


Pamiętajmy, aby nie zasłaniać drewnianych mebli folią. Jeżeli chcemy nałożyć na nie pokrowce ochronne, powinny być one wykonane z przewiewnych materiałów, aby zapewnić meblom odpowiednią cyrkulację powietrza. Zbyt mały dostęp powietrza będzie powodować zawilgocenie drewnianych powierzchni, co może przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. 

back to top